Laserterapie

Laserová terapie, laserterapie, či terapie laserem je druh fyzikální terapie. Laserové světlo interaguje s tkáněmi různými způsoby. Světlo může být odráženo, rozptylováno, přenášeno nebo absorbováno. V momentě, kdy laserové světlo zasáhne biologickou tkáň, pohltí jej voda a barviva tkáně a přemění na teplo. Fotony také ovlivňují tkáně aktivací enzymů, které spouštějí biochemické reakce v těle. Protože stimulují buněčný metabolismus a růst, mají lasery schopnost urychlit obnovu tkání a růst buněčných struktur, jako jsou šlachy, vazy a svaly. Laserová terapie může mít také protizánětlivé účinky, podobně jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) a steroidy. Laserem může být také stimulována tvorba DNA. 


 

Hojení ran

Laserové světlo stimuluje vývoj vazivových buněk, fibroblastů a může ovlivnit tvorbu kolagenu, který slouží k obnově tkání. Laserové světlo může také urychlit angiogenezi a zvýšit tvorbu nových tkání a kapilár v poškozených tkáních. Laserová terapie proto může napomáhat hojení otevřených ran a popálenin. Dochází ke zvýšení tvorby růstových faktorů v buňkách a tkáních, která souvisí se zvýšenou syntézou ATP a proteinů. Laserová terapie způsobuje rozšíření cév a může také zlepšit lymfatickou drenáž. To může mít za následek příznivý účinek na otoky způsobené modřinami nebo zánětem.

 

Hojení šlach a vazů

Laserová terapie je účinná při zlepšování organizace kolagenních vláken patní šlachy, přičemž optimální odpověď přináší časná léčba po dobu 5 dnů. Terapie laserem může být užitečná i pro jiné formy poranění měkkých tkání, například při hojení vazů. Kupříkladu, jediná dávka laserové terapie zlepšila biomechanické vlastnosti hojícího se mediálního kolaterálního vazu 3 a 6 týdnů po zranění.

 

Analgezie a léčba bolesti

Zájem o využití laserové terapie k léčbě akutní a chronické bolesti v posledních letech vzrostl. Nocireceptory, periferní nervová vlákna Aδ a C, leží těsně pod povrchem kůže. Protože jsou tato nervová vlákna relativně povrchová, jsou dosažitelná laserovou stimulací. Navíc neurony, které zásobují cévy a přispívají k vazokonstrikci a vazodilataci spojené se zánětem, jsou také v dosahu hloubky průniku laseru. Laser má tedy potenciál ovlivnit vnímání bolesti přímým nebo nepřímým působením na nociceptory a také ovlivněním zánětu, který může přispívat ke vzniku bolesti. Laserová léčba může také zvýšit uvolňování endorfinů a enkefalinů, což navozuje analgetické účinky. Laserovou terapii je možné využít ke stimulaci spoušťových bodů ve svalech a akupunkturních bodů, což rovněž může přinést úlevu od bolesti.

 

Perifernínervy a mícha

Poranění periferních nervů a míchy mohou být devastující pro pacienty všech druhů. V poslední době byly provedeny studie laserové terapie léčby nervů a míchy. Ačkoli se zdá, že laserová terapie je nejúčinnější, pokud se aplikuje v časném poúrazovém období, může být prospěšná i u chronických nervových stavů. Studie ukazují, že laserová terapie aplikovaná přímo na míchu může zlepšit stav míchy a zotavení odpovídajících poranění periferních nervů. Laserová terapie zlepšuje axonální klíčení (tvorbu nového axonu), což vede k urychlení hojení. Terapie laserem aplikovaná na odpovídajícím segmentu míchy rovněž pomáhá ke snížení degenerativních změn v neuronech. Kromě toho může laserová terapie zvýšit produkci bílkovin a růstových faktorů spojených s tvorbou myelinu a stimuluje proliferaci Schwannových buněk.

 

Laserová terapie psů

Před aplikací laserové terapie na pacienta je třeba stanovit dva základní atributy. Určit typ laseru a vlnovou délku. Vlnové délky většiny laserů používaných pro laserovou léčbu se nacházejí obvykle v infračerveném nebo blízkém infračerveném pásmu 600-1000 nm. Vlnová délka je hlavním faktorem určujícím průnik do tkáně. Lasery, které se nepronikají tak hluboko (630 až 740 nm), jsou vhodné pro stimulaci akupunkturních bodů a hojení ran. Infračervené lasery (750 až 1500 nm) pronikají hlouběji a používají se k léčbě spoušťových bodů, vazů, kloubních pouzder a nitrokloubních kloubů struktur.

 

Náš laser

Lumix C.P.S. od firmy MADISSON je vysokovýkonný multidiodový laser, umožňující efektivní světelnou biostimulaci všestranně využitelnou v rehabilitaci, fyzioterapii, ortopedické či sportovní medicíně.